toquilla

Kullanım örnekleri

toquilla
knitted shawl
icon arrow

knitted

Phonetic: "/ˈnɪtəd/"

Part Of Speech: verb


Definition: To turn thread or yarn into a piece of fabric by forming loops that are pulled through each other. This can be done by hand with needles or by machine.

Example: The first generation knitted to order; the second still knits for its own use; the next leaves knitting to industrial manufacturers.


Definition: To join closely and firmly together.

Example: The fight for survival knitted the men closely together.


Definition: To become closely and firmly joined; become compacted.


Definition: To grow together.

Example: All those seedlings knitted into a kaleidoscopic border.


Definition: To combine from various elements.

Example: The witness knitted together his testimony from contradictory pieces of hearsay.


Definition: Of bones: to heal following a fracture.

Example: I’ll go skiing again after my bones knit.


Definition: To form into a knot, or into knots; to tie together, as cord; to fasten by tying.


Definition: To draw together; to contract into wrinkles.

icon arrow

knitted

Phonetic: "/ˈnɪtəd/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Made by knitting, or resembling in texture something made by knitting.

icon arrow

shawl

Part Of Speech: noun


Definition: A square or rectangular piece of cloth worn as a covering for the head, neck, and shoulders, typically by women.

Example: She wears her shawl when it's cold outside.


Definition: A fold of wrinkled flesh under the lips and neck of a bloodhound, used in scenting.

icon arrow

shawl

Part Of Speech: verb


Definition: To wrap in a shawl.

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!